CURRICULUM VITAE OF

AMBASSADOR OF ISLAMIC REPUBLIC OF PAKISTAN

 

 

NAME:

 

DATE OF BIRTH  :

 

MARITAL STATUS:

Mr. Zahid Nasrullah Khan

16th Aug. 1962

 

Married with one daughter

Ambassador_Profile_pic

Holds Master’s degree in Economics and Development Economics from University of Warwick, England.

 

November 1987: Joined Foreign Service of Pakistan
1989-1993 & 1997-1998: Served at Headquarters as Section Office
1998-1999: Served as Deputy Chief of Protocol
1999-2000 & 2004-2005: Served as Director (Kashmir Affairs), Director (Russia) & Director (Europe)
Held various diplomatic assignments in Pakistan Missions abroad:
1994-1997: Berne
2000-2004: Jeddah
2005-2007: London
2007-2011: Doha
July 2011- Nov. 2013: Served as Director General (Middle East) at Headquarters

 

Since 18th Dec, 2013: Ambassador of Pakistan in the Republic of Korea

***********

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Twitter